Zázvor tělo prohřeje zevnitř

Autor: Irena
Datum: 05.02.2014

Zázvorový čaj je ten správný nápoj pro dny, kdy se nemůžete prohřát ani u kamen, ani v teplém oblečení a pořád pociťujete chlad. Nachlazení, rýma a pokašlávání se vás drží už delší dobu, a to je ten správný moment pro posilnění zázvorovým čajem.

Při nákupu zázvorového kořene vybereme co nejčerstvější, takový, aby síla přímo sálala a můžeme se těšit, jak pak vstoupí do nás, až si čaj připravíme.

 Kořen nastrouháme na hrubém struhadle a dáme ho jen pomálu, protože nepřiměřeným množstvím bychom mohli pokazit  jemnou posilující chuť čaje. Zázvor ve větší dávce může chutnat jako mýdlo. Bude stačit jedna čajová lžička na čtvrtlitrový šálek. Do konvice nebo skleněného džbánu můžeme dát 4 lžičky strouhaného kořene a přelít horkou vodou. Necháme odstát 5 - 10 minut. Kousky strouhaného zázvoru jsou hodně silné a ne každý žaludek je snese, proto je dobré čaj přecedit.

Přidáme šťávu z čerstvého citrónu a až čaj trochu zchladne, osladíme medem nebo třtinovým cukrem. Nedáváme med do horkého, zničili bychom jeho vzácné enzymatické složení.

 V některých recepisech se uvádí -  zázvor, med a citronovou šťávu zalijeme horkou vodou. Tento postup nedoporučujeme. Jde přece o zázvorový čaj a tak zalijeme jen zázvor horkou vodou a pak teprve čaj dochutíme.

Zázvorový čaj tělo prohřeje zevnitř a lze ho použít nejen jako čaj, ale také jako výluh ke koupelím a  k masážím.  Do koupele si nastrouháme celý kořen zázvoru a dáme hodně horkou vodu. Mnohdy postačí jen koupel nohou. K masážím pak používáme zázvor velmi opatrně, protože kůže je citlivá a zázvor přece jen  silný. Vyzkoušet zázvorový olej nebo zázvorovou mast na malém kousku kůže je dobré, aby se předešlo nepříjemné alergické reakci. Pokud kůže reaguje dobře a jen mírně se zahřeje a mírně zčervená, pak můžeme bolestivá místa namasírovat bez obav.

Účinky zázvoru jsou známé v léčitelství od nepaměti - pomůže s trávením, s plynatostí, s bolestmi svalů a jestli se vám dělá nevolno v autě, autobuse a nebo na lodi, i tady je zázvorová kúra vhodná.Zázvor má protizánětlivé účinky a kdo postonává třeba s průduškami,  pobolívá ho v krku a nemůže se zotavit z chřipky, ať klidně užívá zázvor  jako lék každý den.

Připravit si můžeme i kandovaný zázvor, ten se může cucat jako bonbóny při bolestech v krku. Dá se také použít koření ze sušeného zázvoru. Přidáme li si sušený zázvor do polévek, do domácího chleba a do omáček a salátů, zajistíme tělu dostatek tepla i zdraví, protože zázvor působí proti virovým, bakteriálním i jiným parazitickým nákazám jako dezinfekce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...