Udělat si čas pro sebe

Autor: Irena
Datum: 21.04.2014

Pro chvíle, kdy si potřebujeme oddechnout jinak než běžně a přitom strávit čas s radostí a tvořivě, se nabízí hra s kardinálním křížem.

Připravíme si místo  a trochu křišťálových krystalů, pár oblázků lapis lazuri a kameny, které nám mají pomáhat. Vybereme třeba ty, co ladí s naším datem narození a znamením zvěrokruhu a můžeme si hrát.

Hra s křížem napomáhá soustředit se více na přítomnost a uvědomit si, co je podstatné. Co se dá změnit rychle a radikálně. Co na nás může cenit zuby ještě dlouho, protože na změnu bude potřeba více času.

 Vytvoříme si kříž. podobný kompasu a nasměrovat jej můžeme podle světových stran. 

 Dolů začneme umísťovat všechno, co nás trápí. To je místo pro sebelítost, pláč a smutek. Zdánlivě to nezačíná radostně. To nejbolavější má zůstat vespod a my to máme mít dobře schované před světem, abychom nikoho svou bolestí nezatížili a aby ji nikdo nemohl zneužít proti nám. Zároveň si připustíme, co s tím vším můžeme udělat. Jaká je naše moc situaci změnit. Jak nám vlastní laskavost a soucit může napomoci všeho se zbavit. Sebelítosti. Smutku. Pláče, kdy už třeba ani nepláčeme. Jak sami sebe dokážeme utěšit, podpořit a povznést.

Ztotožnit se s takovou situací znovu a prožít ji hluboce, kdy smutek je smutkem, ztráta je ztrátou, bolest je bolestí a nemoc nemocí a na nic jiného si nehrají, znamená pochopit, jak moc jsme v situaci svým nejhlubším citem. Ne emocí, která je reakcí na situaci. Ale citem. Tím, jak se cítíme. Zkusíme opustit myšlenky a prožít to znovu. Detailně, každou situaci  a ještě detailněji.Rozvzpomenout si na všechny okolnosti a na své prožitky, ne  jen na své  chování v danou chvíli, kdy se nám nedařilo. Kdy nám připadalo, že všechno je proti nám.

Vnitřní nesmiřitelnost se situací nás často dovede k utrpení. Neschopnost přijmout sebe pravdivě a uvidět, že příčinou celé situace nejsou jen druzí, ale že jsme i my její součástí, přinese zahořklost a umrtvení. Pročistit takovou situaci může jen chvíle, kdy si uděláme čas sami na sebe a najdeme cestu ke svým bolestem. Na to, co jsme původně chtěli vystavit a vykřičet do světa, do všech světových stran, do celého vesmíru. Nám se TO přece stalo. 

Hra s křížem je hra o radosti, i když se nejprve pracuje s tím, co nás bolí a tíží. Kdo ji hraje poctivě a umí se ponořit do proměny, ten se při ní dočká radosti a proměny.

 Otázky, které si můžeme dát jsou jasné:

 • proč já ?
 • proč jsem tím, kým jsem ?
 • proč jsem tam, kde jsem ?
 • proč se úsilí, které jsem vydal/a nesetkalo s úspěchem ?
 • proč se nestalo to, co jsem čekal/a ?
 • jaké jsou mé životní potřeby ?
 • jaké jsou mé osobní potřeby ?
 • jaké je mé životní uspokojení ?
 • jaké je mé osobní uspokojení ?
 • jak mohu situaci změnit ?
 • a znovu - proč já ?

 Najít odpověď na takové otázky nebývá nejsnadnější. A hra může trvat poměrně dlouho. Kříž můžeme tvořit mnoho dní. udělat si každý den čas  na takovou hru je mnohdy nepředstavitelné. Kdo jednou začne, už s ní nikdy nepřestane.  Kdo bude hrát poctivě a nebude " švindlovat " a uskakovat před tím, co mu vyvstane s každým položeným kamenem ke kardinálnímu kříži, ten se dočká podivuhodných odpovědí. A najde sám sebe tam, kde se říká, že je " doma ". Najde skutečný domov pro sebe. Tím domovem jsme si my sami. To místo je v nás. V přítomnosti. Teď.

Uprostřed kříže, odkud na všechny strany můžeme vysílat svou čistou radost.

 Hrát o svou radost se sebou, to je to , oč tu běží. 

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...