Sauna - teplo a chlad

Autor: Irena
Datum: 09.04.2014
Kategorie:

Teplo a chlad - dva fenomény, které si v sauně užijeme v extrému. Cesta, co dodává člověku novou sílu.

 Lidé znají a využívají saunu, dříve spíše lázeň, už od pradávna a nejstarší zmínky o ní se dají nalézt  asi 1000let před Kristem. Lázní tehdy byly spíše kamenné prohlubně, v nichž se rozehřívaly kameny a polévaly se vodou tak, aby se člověk napařil a zahřál a pak ochladil v ledové vodě.

Po světě je sauna známa od Říma, přes Turecko, Rusko až k Finsku, kde asi doznala nejdokonalejšího stylu a nejrozsáhlejšího užívání a tak se s Finskem spojuje asi nejvíce.

O co v sauně tedy kráčí? Jde o prudké střídání tepla a chladu, které má člověku přinést otužení, uklidnění, uvolnění a tím celkové posilnění. Sauna se doporučuje jako očistná kúra a podpůrná terapie při různých obtížích nervového systému, psychiky, depresích, při nachlazení, při bolestech kloubů a nedostatečném prokrvení. Ženy se mohou v sauně zbavit opakujících se potíží v ženských orgánech a ve druhé polovině těhotenství se mohou opatrně v sauně připravovat i k porodu. Dělávalo se to tak leckde a dodnes se doporučuje. Sauna pomůže i s nízkým tlakem a při obtížích s astmatem. Revmatici si budou libovat vždy. 

V každém případě než se rozhodneme jít do sauny, je dobré se poradit s personálem sauny, který má o vhodnosti jejího použití dostatek informací. A také s lékařem, který zná naše trvalé obtíže a nebo chronické nemoci. Ten rozhodne, zda je sauna tím pravým léčitelem. Jsou problémy, které do sauny nepatří a lidé by se jí pak měli raději vyhnout.

Saunu milují i děti a jestli najdeme místo, kde pro ně bude příjemná pohoda a možnost se  přiučit praktikám saunování, pak zvláště ve dnech, kdy je venku chladněji, jim může sauna posílit zdraví a udržet je v odolnosti proti rýmě a kašli. Děti od tří let do sauny mohou a pobyt v ní se jim má jen časově omezit, protože jsou přece jen maličké.

U sauny, tak jako u každého extrému platí - VŠEHO S MÍROU! -  proto má být saunování jen občasné, avšak pro skutečný účinek, víceméně pravidelné. Takový životní stimul je pro člověka přínosný a potěšení z dobrého zdraví a pohody, to je deviza, kterou sauna dokáže do života přinést každému, kdo to může zkusit. 

Saunujme, otužujme se! Střídání tepla a chladu je v sauně jen zdánlivě nepřirozené. Uvnitř v člověku se teplo a chlad střídají neustále. Někdy jako nálada, někdy jako emoce a někdy jako pocit, někdy také  na těle, termoregulačně. Teplo a chlad k člověku patří, stejně jako sauna. Užijme si očistu a posilu sauny.Pro to teplo horkého vzduch a pro ten chlad ledové vody. Jééé,brrrr!

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...