Příroda je soběstačná i bez přístupu kyslíku a vody

Autor: admin
Datum: 30.01.2013
Kategorie:
Miniaturní ekosystém, který je hermeticky uzavřený ve skleněné nádobě, dokáže žít vlastním životem od roku 1960, tedy 53 let, bez přístupu vzduchu, vody. Pro život uvnitř stačí jen světlo.

Majitel systém zalil v roce 1972, tehdy byl prezidentem Richard Nixon. Od té doby je nádoba uzavřena a zapečetěna voskem. 80letý David Latimer vysadil Tradescantii do asi 50 litrové skleněné nádoby a vytvořil tak samostatný ekosystém. Jak funguje? Život může fungovat na základě fotosyntézy. Jediný vliv zvenčí je světlo, prochází sklem a uvnitř nádoby je obsorbováno proteiny obsahujícími chlorophyl (zelený pigment). Část energie je uchována ve formě adenosine triphosphate, molekulou schopnou uchovávat energii. Zbytek energie se použije pro vypuštění elektronů z vody absorbované kořeny. Elektrony se stanou volnými a zapříčiní chemickou reakci proměňující carbon dioxide na carbohydrates, a uvolní kyslík. Je to přesně obrácený proces, který udržuje při životě organismy, včetně lidí.

Více informací v originální článku 

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...