Posvátné byliny - Artemisia

Autor: Irena
Datum: 03.07.2012
Kategorie:

Vyjdete li si na louku a nebo jen kousek do přírody, kde se nechává všemu živému volný růst, narazíte na vytrvalou a ve své stříbřitězelené barevnosti téměř vznešenou bylinu Artemisia vulgaris - pelyněk černobýl, kterou můžete zařadit mezi byliny posvátné.

Její účinky jsou známy mnoho staletí a květy i kořen se používají v léčitelství hojně. Nejlépe se hodí Artemisia vulgaris na pomoc při obtížích s trávením, především se žlučníkem a na vleklé katary horních cest dýchacích - záněty průdušek. Působí dobře u jakékoliv nemoci spojené s nervovou soustavou, má vliv na srdce a mozek. Potíže s močovým ústrojím lze také započítat k těm, které se po podání pelyňku zlepší.

Thujon, který je v Artemisia vulgaris považován za nebezpečný, protože může způsobit svou jedovatostí nesnáze, je totiž v malém množství velmi léčivý. Stejně jako eukaptol , cineol a artemisin. Na odvary a nálevy se používají různé směsi bylin, kde pelyněk má své nezastupitelné místo Na jaře můžete mladé rostlinky Artemisia vulgaris přidat při výrobě octů, olejů a tonik.

Artemisia vulgaris se přidává také do " zakázaného " světoznámého alkoholického nápoje Absintu. Po něm můžete právě díky  posvátné bylině mít roztodivné a kouzelné sny a  váš spánek může být hodně hluboký.

Pokud se potkáte s Artemisia vulgaris  natrhejte si květy a čerstvé je můžete nasypat do koupele, abyste obnovili své síly.
Sušené i čerstvé květy jsou vhodné jako koření k dochucení masa - kachna na pelyňku je přímo labužnickou pochoutkou.

Artemisia vulgaris je obyčejná a přece krásná, silná a trochu nebezpečná, a právě proto ji můžeme ctít a respektovat zároveň. Odměnou nám bude lepší zdraví, více životní síly a chuť do života.

V listech Artemisia vulgaris najdete domov známého malého kamaráda brouka tesaříka.  Mít takovou " bytnou " je určitě víc než povznášející.

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...