Ornamenty a znamení na těle - malovaní hennou -rozhovor s lektorkou Ivanou Švarcovou

Autor: Irena
Datum: 20.05.2011
Kategorie:
Naučit se a dozvědět se něco nového je pro každého člověka životní potřebou. Workshop Ivany Švarcové Malování hennou je příležitostí přiučit se překrásnému umění zdobení těla. Ivana se nám jeden podvečer věnovala v KC Vltavská - www.vltavska.cz - a my jsme se mohli přiučit a strávit příjemný čas při malování ornamentů na svoje ruce a přinést vám rozhovor s ní.

Jaký je smysl malování hennou na tělo?

Malování hennou na tělo má jednak funkci estetickou, jednak tradičně slouží k magické ochraně a vytváření hojnosti. Používá se při rituálech přechodu, nejvíce asi při svatbách nebo po narození dítěte, ale v muslimském světě také například při obřízce. Používá se také při náboženských svátcích.

Kde jste se tomuto umění naučila?  

Poprvé jsem se s hennou setkala na svých cestách v Maroku. Toužila jsem mít krásně pomalované ruce a tak jsem na Náměstí Mrtvých v Marakéši zaplatila nekřesťanských :-) 100 Dh (tehdy asi 300 Kč) za nepříliš povedené malůvky. Viděla jsem, že malování je jednoduché, tak jsem se začala pídit po materiálu a receptech, což vůbec nebylo jednoduché a trvalo ještě celé dva roky, než jsem vytvořila vlastní recepturu, která je kombinací receptů od marockých žen a toho, co jsem našla na internetu.

Jakou hennu byste doporučila a kde si jí nejlépe opatřit?

Pro dobrý výsledek je nezbytné, aby henna byla kvalitní, čerstvá (maximálně 3 roky po sklizni) a velmi jemně mletá. Nelze použít hennu pro barvení vlasů, ta je příliš hrubá. U nás jsem zatím opravdu kvalitní hennu nenašla, tak jsme začali dovážet a prodávat práškovou hennu Jamilla z Pákistánu, která je jednoznačně ten nejlepší materiál, jaký jsem měla možnost vyzkoušet. Poměrně kvalitní je také už hotová henna pasta z Indie. Vše je možné koupit v e-shopu na www.lampijon.cz


Co si ženy nejvíce vybírají, jaké vzory?

Nejvíce "frčí" jemné květinové vzory na hřbet ruky, kotník nebo nárty nohou, spirálky, ale také např. geometrické vzory nebo motivy napodobující klasické tetování.

Je malování hennou možno zařadit do léčení pomocí znamení a symbolů a nebo spíše arteterapie?
Chci se vyhnout slovu léčení, protože asociuje nemoc, nemocného. Určitě symboly vytvořené se záměrem podporují, chrání a přitahují hojnost. Už sama červená barva je v mnoha kulturách vnímána jako magická. (Henna na kůži vytváří odstíny od oranžové až po tmavě hnědou, ovšem bílé vlasy budou po obarvení zářivě červené). A moment, kdy vytváříme něco krásného můžeme nazvat i arteterapií

Je henna léčivá a odkud pochází?

Henna (Lawsonia inermis) je keř, rostoucí v pásu od Severní Afriky, přes Arabský poloostrov až po Indii a jihovýchodní Asii a všude v těchto oblastech se používá obdobným způsobem, jak už jsem uvedla na začátku. Používají se jemně mleté sušené lístky obsahující červené barvivo lawson. Barvivo proniká do kožních buněk a váže se na keratin. Kromě toho že henna barví (kůži, vlasy i nehty) má hojivé, zvláčňující a regenerační účinky. Působí jako repelent a UV filtr. Maminky v odlehlých marockých vesnicích používají hennový prášek místo dětského pudru. Údajně se používá i vnitřně jako nálev a z krásně vonících kvítků se vyrábí vonný olej.

Co Vy sama vnímáte při sezení a malování jako léčivý efekt, který tato praxe nabízí?

Mimo pořádání workshopů pracuji i individuálně. Moje práce je práce s energií. Já jsem prostředníkem mezi, řekněme, univerzální energií, zdrojem a klientem. Symbol, který vznikne, je pro klienta zdrojem informací o tom, na co se zaměřit, s čím pracovat, kde hledat podporu, ale nemusí to být nutně na vědomé úrovni. Někdy mohou proces provázet vize, sluchové vjemy, stane se, že vnímám pomoc jiných bytostí,možná andělů...

Co byste doporučila klientům jako zcela specifický detail, který poskytuje malování hennou, takovou "třešinku na dortu" z vlastní zkušenosti z workshopů?

Henna má tu báječnou vlastnost, že pokud odhlédneme od "vážné" práce popsané výše je to materiál, který je ohromným zdrojem zábavy a uvolnění, pracuje se s ní velmi snadno a vždy si užijeme spoustu legrace. Občas se na workshopu objeví muž, ale většinou jde o sdílení v kruhu žen tak, jako to dělaly generace žen před námi, třeba při "noci henny" před indickou svatbou.

Ivana Švarcová nám všem popřála krásné dny. Možná, že ornament pro krásný den si namalujete hennou někdy sami pod jejím vedením.

Irena Kamín Chloubová
Foto: Lucie Formánková
0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...