Každá matka se počítá

Autor: Irena
Datum: 14.08.2014

 Líbí se mi Christy Turlington Burns. Vždycky se mi líbila. A když jsem našla články o ní, napadlo mne podělit se o její jemné a silné charisma  se čtenáři. Přidala jsem pár slov k tomu, co o ní napsaly redaktorky v Time a Forbes, a tak tedy tady, pro vás, pár odstavců o kráse Christy Turlington Burns.

 

F. Scott Fitzgerald napsal: "Nejsou žádné druhé skutky v amerických životech."

 Zdá se, že měl na mysli jakýsi prvoplán honby za " pozlaceným" úspěchem.

Christy Turlington Burns ukazuje, že se mýlil. Je světovou fotomodelkou a modelkou. A ke slávě by jí tato práce úplně postačila. Její  druhou rolí, je její houževnatý boj proti úmrtnosti matek. Je ambasadorkou zdraví matek na planetě Země.

Po narození jejího prvního dítěte, trpěla na poporodní krvácení.  Ve Spojených státech, to je častou komplikací, ale je to téměř vždy zvládnutelné. V rozvojových zemích to může být smrtící. Její život a její dítě, to štěstí, že přežila a že geograficky žije tam, kde je pomoc snadná a rychlá, to byla silná a skutečná inspirace k realizaci opatření a nového projektu, který pomáhá ženám v rozvojových zemích.  

Natočila dokumentární film No Woman, No Cry, který měl premiéru v roce 2010, sloužící ke zvýšení povědomí o mateřské úmrtnosti. Pak založila nadaci  EMC  -  Every Mother Counts  - Každá matka se počítá, která poskytuje zdravotní výchovu, léky a neodkladnou péči v chudých zemích jako je Etiopie, Bangladéš, Haiti.http://everymothercounts.org/

Christy se zaměřuje jako laser na efektivitu. Každá maminka se počítá a každý dolar se počítá. Vyčíslilo se, co 1 dolar  jako dar znamená v rukou lidí při  záchraně lidských životů. Mateřská úmrtnost je nižší téměř o polovinu, od roku 1990.

 

 

 

 

 A to je ten hlavní ukazatel lepšího světa, kde matky jsou pulzujícím srdcem komunit.  A když jsou zdravé, všem se daří.Stejně tak se zajímá o úmrtnost matek v USA, protože i tam je pořád stav na pováženou a země se řadí 2 umrtími matek - rodiček za den, de facto mezi 50 rozvojových zemí s velmi nízkou poporodní bezpečností. Christy usiluje o zlepšení stavu i v USA, takže její kroky míří jak do Bílého domu, tak na kopce na Haiti.

Christy říká: " Jako lidé máme více než jen jeden rozměr. Nejdříve jsem byla jen dcera, která ve 14ti letech začala s modelingem. Když jsem si vydělala peníze, vrátila jsem se do školy. Měla jsem a mám hodně zájmů, s nimi zraji a získávám zkušenosti. Přidávám k nim stále další a další. Provdala jsem se a stala se matkou. Napsala jsem knihu a režírovala a produkovala osvětový film, založila projekt a neziskovou nadaci. Každá z těchto věcí jsem já a každá mi umožňuje vidět KDO JSEM. Pořádám každoroční letní SOS kampaň - Summer of Sistershood campaign, kdy lidé z celého světa mohou přispět na dobrou věc. Nabídli jsme všem zainteresovaným lidem " kbelík nápadů", který mohou oni sami realizovat jako pomoc a které mohou být důležité i pro ně. Součástí jsou setkání a vytváření Letní knihy a filmového klubu pro maminky, děti i tatínky, pro celé kruhy lidí , žijících v laskavosti a lásce ke každému životu. Nalezení jednotlivých sponzorů, třeba jen s několika centy příspěvků, je pro nadaci přínosné. Život a zdraví žen - matek považuji za nejpodstatnější jev na planetě, je to univerzální téma. Žena přece vnáší život do světa a zaslouží si kvalitní péči, ochranu a lásku. Stejně jako děti si zaslouží zdravou matku. Pro tuto věc mám v sobě velkou vášeň  a také silný pocit, že mám hlas, kterým mohu tuhle myšlenku šířit dál..Život, který žiji se neustále vyvíjí."

 

Christy  -  dobrý vítr do plachet!

Irena Kamín Chloubová

zdroj :

Time - Melinda Gates,

Forbes - Anushay Hossain

            

 

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...