Jak trénovat sám sebe - autogenní trénink - vyhánění nemoci

Autor: Irena
Datum: 22.02.2013

Umíte relaxovat? Dnes je relax potřeba jako jídlo a pití. Metodu autogenního tréninku vymyslel J.H.Schultz už dávno a dodnes ji můžete vyzkoušet sami na sobě, kdykoliv se vám zachce a chcete se oblažit a ozdravit. Pracuje se s představivostí a navozením pocitů. Základní pocity, které je třeba natrénovat a pak prohlubovat v praxi, a to, co nejčastěji. 

 • 6 pocitů k tréninku:
 • teplo v končetinách
 • klidný dech
 • pravidelná srdeční činnost
 • pocit tepla v nadbřišku,
 • chladné čelo 
 • Terapeut, který vám nejprve ukáže, jak na to, vás povede pomocí promluv - vět, které potřebný  stav přinesou - takže -  nejprve se  naučíte věty s terapeutem a pak pokud budete trénovat o samotě, už budete vědět a hlavně pociťovat. Svaly a psychika spolu souvisejí a když se naučíte ovládat je, začnou se měnit i vaše další funkce, takové, které má běžně pod kontrolou má váš vegetativní nervový systém. Uvolněním napětí ve svalech a v psychice, dojde k postupnému obrození i vnitřních orgánů, jejich funkcí. Kdo nechce začít s jógou, která je složitější, může zkusit autogenní trénink. Po uvolnění přes  6 pocitů se pokračuje s dalšími sugestivními promluvami s vyšší představivostí, na vyšší úrovni smyslového vnímání 
  • představa barvy
  • představa předmětu
  • představa sebe sama v zrcadle, spojená s meditací o sobě a vlastních problémech
  • autosugestivní fantazijní „cesta na mořské dno“ např.

  Kdo se dostane až k takovým prožitkům, může pak zařadit různé představy o sobě a také tzv.„předsevzetí“.

  To je asi na celém tréninku nejtěžší, protože pak jako kouč sami sebe kontrolujete, jak jste se zlepšili. A musíte být poctiví a někdy i dost nároční k sobě. Není to tak snadné, protože je třeba se mnohdy hodně ukáznit, a to na různých úrovních běžného života. Růst jako člověk v dospělosti je pro mnoho lidí nepředstavitelné a obtížné.

  Prožitky při relaxaci na vyšším stupni většinou mají další význam, může se jimi provádět určité diagnostikování stavu vnitřních problémů a konfliktů., přirovnat je k obrazům, které před člověkem vyvstávají a lépe se orientovat v tom, jak potom problém lze odstranit. Najít cestu ke zlepšení, ať už se může zdát být jakkoliv zvláštní. Váš terapeut vás jistě povzbudí v nalezení cesty ke zdraví a k " vyléčení ". Je to trochu obtížnější než spolknout pilulku a čekat. tady se pracuje se sebou jinak. S tím, čím člověk v danou chvíli je. A tak, kydž  vyplavou a prosáknou různé podoby osobnosti, je jen na člověku samotném, co si bude chtít ponechat a co změnit. Záleží na tom, jakou představu má sám o sobě. jak sám sebe vidí třeba za pár let.

  Autogenní trénink se praktikuje u lidí, které umí potrápi jejich nervy, u lidí závislých na čemkoliv, ať je to alkohol, drogy, léky, sex, kouření cigaret, práce. Také  psychosomatické poruchy, se zvládají lépe.
  Je to pomocná technika a dost terapeutů ji používá třeba jen jako jakousi pomocnou meditaci. Protože, navozením stavu uvolnění v dobrém prostředí nebo při dobrých kolektivních terapiích, je účinek zaručen. Jde o to najít sám sebe a tady se nabízí možnost, jak takovu cestu nastoupit a ledacos si uzdravit - uvnitř a pak i navenek. Pravidelnost autogenního tréninku nese svoje ovoce poměrně brzy. 
  Dobře se s ní pracuje i s dětmi, ty jsou velmi vnímavé a užije se dost legrace, protože jejich fantazie je skutečně " všehochuť".

 

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...