Rarita - hladký lidský mozek

Autor: Irena
Datum: 01.11.2014

Při fotografování celé police lidských mozků uložené ve skříni na University of Texas pro práci na své další knize, Adam Voorhes, narazil na skutečně unikátní nález: mozek, bez záhybů. Zatímco všechny znovuobjevené mozky jsou znetvořené nebo abnormální nějakým jiným způsobem, mozek s tak málo záhyby a drážkami je na světě skutečnou raritou. 

David Dexter, vědecký ředitel Parkinsonova UK Brain Bank, řekl pro New Scientist, že nikdy neviděl takový typ dospělého mozku jako je tento. 

Nedostatek drážek (sulci) a přehybů (gyri), které jsou charakteristické pro lidský mozek je způsoben vzácným onemocněním -  lissencephaly. Tato porucha vznikne v průběhu embryonálního vývoje abnormální migrací neuronů a jejich uspořádáním.

Lidé s podobnými. i když méně rozsáhlými formami lissencephaly, se často setkávají s problémy s polykáním, svalovými křečemi, záchvaty a potížemi s učením. Mnoho jich zemře před dosažením věku 10 let. 

Všechny mozky v kolekci, kterou kniha popisuje jsou mozky pacientů Státní psychiatrické nemocnice v Austinu a byly zachovány ve sklenicích formaldehydu. A více než 20 let, byly mozky zapomenuty v tmavé skříni, kdesi v zadní části zvířecí laboratoře.

Celá popisovaná kolekce obsahuje celkem 100 exemplářů. Je to bizarní sbírka a stejně bizarní je i kniha o ní -  Adam Voorhes: Poškozený: Zapomenuté mozky Texaské státní psychiatrické nemocnice.

.

zdroj : The Brain - Kristy Hamilton

 

 

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...