Plochá noha, špičky, paty, korálky a kamínky

Autor: Irena
Datum: 14.07.2014
Kategorie:

 Ptala se paní Jitka, co má dělat, když se jí začala zplošťovat noha!

Napadlo mne, jak často myslíme na svoje chodidla? Spojují nás s " matičkou Zemí " a nosí nás všude, kam se nám zachce. A občas pobolívají a pálí. Nasmějeme se s nimi, protože  jsme na nich lechtiví.

Stav chodidel vlastně asi moc nemáme na paměti!

Masáže, preventivní krémy a nezbytná nutnost - preventivní cvičení plosky nohy PROTI PLOCHOSTI mají být předmětem zájmu každodenně a ne jen  ve chvíli, kdy už bolí. Komu se začíná vytvářet plochá noha, prsty se roztahují od sebe a nohy bolí pořád více, ať neváhá a začne se cvičením hned.

Svaly plosky nohy se dají cvičit dost jednoduchými pohyby. Pohyby jsou účinné, pokud je poctivě opakujeme a nohu nenecháme zahálet.  Možná se to zdá nemyslitelné, ale procvičit si plosku nohy každý den, je tou nejlepší prevencí proti vytvoření ploché nohy. Cvičit mohou všichni "  bez rozdílu věku a pohlaví ". Plochá noha není jev, který postihuje jen malé děti a nebo starší lidi. Je to velmi rozšířená " nemoc ", co má původ v přetěžování chodidel dlouhým stáním, v nedostatku pohybu, nadváze, jednostranném zatěžování chůzí v nevhodné obuvi a pak také chůzí bosky na rovné podlaze.V době dokonale rovných  plovoucích podlah je nárůst  " plochonožců " ještě vyšší než dříve.Zdravé je chodit   " na boso " hlavně venku - v trávě, v písku, po kamenech. Noha pak reaguje na rozmanitý terén a svaly se samy posilují, protože takový pohyb je jim  přirozený.

Kdo už vyfasoval od ortopeda vložky do bot, ať nezoufá. Při cvičeních se sbíráním korálků a kamínků nebo jiných drobných předmětů,  má ještě šanci na zlepšení.  Ten, kdo trénuje pravidelně, a třeba i při sezení u TV, pozná na svalech nohy efekt takového cvičení poměrně brzy.

Připravíme si korálky, drobné kamínky, kousky dřeva nebo třeba pastelky, dáme na hromádku případně do hlubší mísy  a uchopujeme předměty do prstů u nohou. Hrajeme si " na jeřáb" a v prstech, pokrčením a stažením k chodidlu, přemisťujeme předměty. Z jedné hromádky na druhou. Tam a sem a sem a tam -  minimálně 15 - 20 minut. Přidáme si pak ještě chůzi na špičky a na paty. Jednoduše - stoupáme si na špičky a na paty - 3 - 5 minut. 

Po cvičení plosky namasírujeme, dáme si nohy " na stůl "  a budeme jim děkovat za to, že nám slouží. Nohy, nožky, špičky, paty.

Tak do toho, ať nohy nebolí!

 

Irena Kamín Chloubová

 

 

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...