Nohy, nožky, nožičky - malé rituální cvičení

Autor: Irena
Datum: 04.07.2014

Masáže a cvičení nohou jsou to, co nám zpříjemní každodennost. Nohy jsou naše " kořeny", kterýma se držíme na zemi a jimiž proudí do těla energie. Chůže bosýma nohama v trávě, po kamínkách, v písku, ale třeba i ve sněhu a nebo po rozpáleném podkladu je prospěšná. A kdo má potíže s nohama, mívá většinou potíže s jinými důležitými orgány. Nohy by se neměly mačkat v malých botách, zbytečně zatěžovat dlouhou chůzí a péče o nohy se má stát skoro rituálem. Když bolí a stůňou nohy, jak jít dobře vpřed?

Jóga má pár výborných cviků na celkové ozdravění.

Na obrázcích se podívejme na to, co všechno si s nohama můžeme užít a věřme -  nevěřme, určitě to bude mít úspěch. 

  • Sednout si na podložku, nohy mírně od sebe a začínáme.Už samotné cílené  protažení a propínání nohou má účinek. Protažení se přenese dál po šlachách a svalech až k páteři a uvolní blokovanou energii  včetně bolestí hlavy. Každý protahující pohyb spojíme s dechem. Nádech nohy k sobě - vztyčit, výdech natáhnout dopředu. Pohyby jsou pozvolné a jedeme je ve svém tempu dechu.
  • Vyždímat si nožky -  je jedním ze cviků, kterým se masírují všechny potřebné energetizující body pro zdravé nohy. Opatrně s nožkami, neždímáme je moc silně, ale pokud někde ucítíme zatuhlost a nebo bolest, postupujeme tak dlouho s masáží kupředu, až blok a bolest zmizí. Překvapením nám pak bude, že se uvolní i energie močového měchýře, ledvin a střev. Po páteři se také ponese dobrý pocit.
  • Další cvik je ještě jednoduší. Klekneme si a sedíme na patách. potom se zvedneme a chvíli dýcháme s rukama nad hlavou. Zase sedneme na paty a prodýcháváme pozici. Tato " masáž ", a trénink chodidel, se osvědčí pro rychlou relaxaci a aktivaci energie, také energie sexuální.
  • Položíme nohy na zem a třeme si Achillovy paty kloubem ukazováčku, na jedné i na druhé noze.Dobré cvičení pro posílení rychlosti nohou  a také posílení akupresurních bodů  pohlavních orgánů.
  • Propleteme prsty rukou mezi prsty nohou a nohu natahujeme směrem k holenní kosti a zase zpět, co nejdál od kosti. Kroutíme přitom kotníkem tak, jak nám to sám kotník dovolí.
  • Masírujeme kožní řasy mezi prsty, zvláště tam, kde cítíme bolest a nebo tlak. Jsou to místa pro posilování imunitního systému a ten se nám za to odmění větší odolností organismu.

Masírovat si nohy občas je dobré. Zvyknout si masírovat a procvičovat nohy každodenně , to je pomoc imunitnímu systému, relaxace a meditace v jednom balíčku. Namasírujme si nohy, nožky i nožičky, podle toho, kdo všechno s námi bude chtít cvičit. Zavést těch pár cviků jógy nohou, jako rodinný rituál pro velké i malé, každý  večer před spaním, to je cesta k dobrému zdraví těla, mysli i ducha a sounáležitosti lidiček, co spolu žijí v pohodě.

 Jedno severské přísloví říká: " Člověk potřebuje k životu jen dvě věci - dobré boty a dobrou postel."

Inspirováno a vyzkoušeno s Kathrin Heuser

 

0
Váš hlas: Žádné

Podívejte se na zajímavé 30miutové video o hootropním dýchání.

Kdo by si nespojoval vůni a zdraví dohromady?! Čich je smysl, který nám dává jasné a neklamné signály, jak se věci okolo nás mají. Co nám voní a co nám nevoní. A když se poslechneme, jen málokdy se stane, že výsledek bude zmýlená. Vůně i pachy nás provázejí životem, ať chceme nebo ne....

Seděla jsem u stolku s horkým čajem na malostranském dvorku před hospůdkou Kellyxir na Janském vršku a byla  " v šoku ". Zrovna jsem mohla vidět představení ŠOKY.
Když ke mně přiběhla Hanka, musela jsem jí obejmout a byla jsem úplně " naměkko". To mívám, když se lidem povedou ukázat věci, co nás všechny spojují v hlubších světech, které se pokoušíme více či méně bravurně v sobě schovat. A pak hle!  Div...

Jsme tvořeni vodou, avšak i ta se může občas zakalit.

Jak se nestat " travičem studní "?

V každém z nás je dispozice jím být!

Je to na nás!

Držme si palce!

A přejme si...

Ať naše VODA zůstane čistá a je pramenem, kde s...